כאשר לומדים לנגן על גיטרה, ישנם כמה דברים בסייסים אשר חייבים לדעת, כאשר בהמשך הדרך לאחר שרוכשים מיומנות מספקת במושגי היסוד ובטכניקה בסיסית, ניתן להעשיר את הנגינה בדרכים נוספות, ולרכוש ידע נוסף. אחד מהדברים הבסיסיים האלו הוא לימוד אקורדים לגיטרה. במאמר זה נבין מהו  בעצם אקורד ונכיר סוגי אקורדים.

מהו אקורד?

אקורד הינו למעשה צירוף של שלושה צלילים או יותר אשר מנגנים אותם בו זמנית, ובין הצלילים עצמם ישנו יחס מסוים והוא למעשה האחראי לאופי של האקורד. ישנו אקורד אחד סיסי והוא נקרא "אקורד משולש" אשר מורכב משלושה צלילים, כאשר כל האקורדים שקיימים בעצם בנויים מאותו אקורד משולש שהוסיפו אליו עוד צלילים.

ישנם ארבעה סוגים בסיסיים של אקורדים משולשים:

משולש מז'ור, אשר נחשב אקורד שמח, משולש מינור אשר נחשב אקורד עצוב, משולש מוקטן ומשולש מוגדל. אפשר גם לומר שכל האקורדים שקיימים הם בעצם אקורדים מז'וריים או מינוריים בבסיס שלהם, כאשר זה נקבע לפי המרווח הראשון שבין צלילי האקורד.

לימוד אקורדים לגיטרה
לימוד אקורדים לגיטרה
מבנה הגיטרה
מבנה הגיטרה

עוד מושג שחשוב להכיר ולהבין הוא "אקורד פתוח". אקורד פתוח הינו אקורד אשר משתתפים בו מיתרים פתוחים, אלה הם למעשה מיתרים שלא לוחצים עליהם. אקורדים פתוחים הינם אקורדים אשר מנגנים אותם באזור תחילת צוואר הגיטרה והם האקורדים בעלי הסאונד הכי גדול בה.

שורש האקורד – Root

לכל אקורד ישנו צליל אחד מרכזי עליו בעצם נבנה האקורד, צליל זה מהווה את שורש האקורד, כאשר שורש האקורד הינו התו הנמוך ביותר באקורד, בזמן שהאקורד נמצא בצורה הבסיסית ביותר שלו. קל יותר להבין זאת אם פשוט אומרים ששורש האקורד הוא ה"בס" של האקורד, אבל לא תמיד מנגנים אקורדים עם צליל בס, ואז שורש האקורד פשוט יהיה הצליל הנמוך ביותר באופן בו מחזיקים  את האקורד. סמלי אקורדים נכתבים באותיות באנגלית, כאשר לכל סימול משתייך תו והוא מהווה את שורש האקורד. חשיבותו של שורש האקורד מבחינה הרמונית הינה גדולה מאוד, כי הוא למעשה קובע את הסביבה הצלילית בקטע בכל רגע נתון.

עוד טיפים ומדריכים בשבילכם

מה עוד כדאי לדעת על אקורדים?

לימוד אקורדים לגיטרה
לימוד אקורדים לגיטרה

אקורדים הם בעצם כמה תווים, כאשר במידה ולומדים את האקורדים ניתן ואף יותר קל למעשה, להמשיך להעמיק את הידע וללמוד תווים בצורה מלאה. ידע זה אינו הכרחי בכל כלי נגינה, ובכל הנוגע לנגינה על גיטרה, אין זה צורך של ממש לדעת תווים על בוריים.

אם תהיתם היכן אפשר למצוא אקורדים לשירים אז כיום, בעולם הדיגיטלי בו אנו חיים, ניתן למצוא ברשת אקורדים למגוון רחב של שירים ומנגינות, וכמו כן ישנן אפליקציות אשר ימצאו עבורכם אקורדים כמעט לכל דבר. ישנה אפשרות גם להמיר אקורדים לתווים, על מנת לנגן אותם בכלי נגינה שונים.

לסיכום, ייתכן והנושא יישמע לכם מסובך, אך כאשר לומדים לנגן על גיטרה, מחזיקים את הגיטרה ביד ומפיקים את הצלילים במקביל, אז העניין קל יותר. בהצלחה!

תגובות של תלמידים לגיטרה

כתיבת תגובה

היו חברתיים! שתפו!