על מנת ללמוד לנגן בעזרת תווים לגיטרה, יש לדעת קודם מהו תו מוזיקלי. ובכן, תו מוזיקלי הינו סימן גרפי המסמן צליל. תווים מוזיקליים משמשים על מנת לרשום מוזיקה ולהפצתה. כיום, תווים נכתבים על חמשה, כלומר כעיגולים בגבהים שונים כאשר כל עיגול מציין את משכו ואת גבהו של צליל יחיד. כתב התווים כולל סימנים רבים המשפיעים על אופן ביצוע של המוזיקה במובנים שונים, כגון, מהירותה, כלי הנגינה ועוצמת הנגינה, מלבד התווים עצמם שמציינים את הצלילים.

בעזרת התווים, ניתן לנגן בכלים שונים ואחד מהם הינה הגיטרה.

קצת על תווים לגיטרה

כאשר אתם תתחילו ללמוד גיטרה, הנכם צריכים ללמוד תווים לגיטרה. מטרתו של תווים לגיטרה הינם לשמש כסימן עבור מסר מסוים. אפשר לומר שתווים הם שפה מפני עצמו אשר יש צורך ללמוד לקרוא ולדבר אותה או במילים אחרות לנגן אותה. כמו בכל שפה, לתווים ישנם סימנים מוסכמים המרכיבים קטעים וצלילים מוזיקליים.

במידה ואתם תחליטו ללמוד תווים באופן רציני, תופתעו לגלות שקיימים ניקוד המתאים רק להם, שמסביר לנו את משך הזמן של כל צליל. מידע זה יכול להיות מאוד שימושי, בעיקר כאשר מנגנים שיר אשר אנו לא מכירים. יש לציין שניתן ללמוד לנגן גיטרה גם עם טאבים. זוהי שיטה אחרת לכתוב תווים, על מנת להקל לקרוא אותם ולנגן. עם זאת, בעולם מוסיקת הקלאסית למשל, לא מקובל ללמוד עם טאבים אלא חשוב להקפיד על למידה תווים קלאסיים.

לימוד תווים לגיטרה הינו נושא שצירך למידה מאומצת, אך הינם פותחים לאנשים הלומדים אותם, עולם ומלאו. בזכות לימוד זה, תכלו ללמוד לנגן על כלים אחרים ולא רק על גיטרה.

כיצד קוראים תווים לגיטרה ?

הדבר הראשון שיש לדעת כאשר מתחילים לקרוא תווים לגיטרה, הוא זה קיימים שבעה תווים: דו, רה, מי, פה, סול, לה וסי. בין התווים קיימים מרחק צליל אשר אינו קובע את התווים, והמרחק זה נספר בטונים. לדוגמא, בין התו מי לתו פה קיים מרחק של חצי טון לעומת זאת, בין התו דו לתו רה קיים מרחק של טון שלם, וכן הלאה.

ואם נסכם

לסיכום אפשר לומר שתווים הינם הבסיס עבור כל כלי נגינה ועבור נגינת הגיטרה. מי שאינו לומד אותם לא אוכל להבין את התאוריות המתקדמות והמורכבות של נגינה זו. עם זאת, תלמידים רבים מתחילים ללמוד תווים רק לאחר לימוד של אקורדים. תווים בגיטרה הינם באים מאותו המקום כמו שאר כלי נגינה, לדוגמא, כינור, פסנתר ועוד. בחירת הכלי לא משנה כאשר אנו יודעים שהתווים נשארים את הבסיס לנגינה.

בכל מצב, כאשר אנו לומדים לנגן גיטרה ולומדים את התווים הללו, חשוב לזכור ליהנות מהלמידה וליהנות מהתהליך. לימוד זה משתלם ביותר כאשר אתם תתחילו לנגן מקצבים מתקדמים ומורכבים.

בהצלחה !  

תגובות של תלמידים לגיטרה

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. אדי

    הי היכן אפשר לקנות חוברת תווים לגיטרה,קלאסית למתחיל תחילה וגם למתקדם ? תודה

כתיבת תגובה